Jak daleko może faktycznie przebiegać kabel światłowodowy? To zależy nie tylko od samego kabla. Rodzaj światłowodu, szybkość transmisji danych, standard transiwera, długość fali, straty na złączu, straty na spawach i budżet łącza odgrywają rolę. Łącze 10G SR przez światłowód wielomodowy OM3 ma długość około 300 metrów, natomiast łącze 10G LR przez OS2światłowód jednomodowy-może z tą samą prędkością przejechać 10 km. Kabel jest tylko jedną zmienną w równaniu.
Z reguły światłowód wielomodowy obsługuje krótsze łącza w centrach danych, budynkach i na kampusach, natomiast światłowód jednomodowy-pokrywa dłuższe przebiegi w sieciach szkieletowych, sieciach metra i telekomunikacji. Aby jednak zaplanować prawdziwe łącze, należy dopasować kabel światłowodowy do odpowiedniego transceivera optycznego i obliczyć pełny budżet strat.

Jak daleko może przebiegać kabel światłowodowy?
Kabel światłowodowy może mieć długość od kilku metrów do ponad 80 kilometrów, w zależności od projektu sieci. Krótkie łącza do centrum danych na światłowodzie wielomodowym mogą obejmować dziesiątki lub setki metrów. Szkielety przedsiębiorstw lub kampusów oparte na światłowodach wielomodowych OM3 lub OM4 dobrze sprawdzają się w wielu zastosowaniach 10G, 40G lub 100G w ramach ich odległości znamionowych. W przypadku łączy-długodystansowych światłowód jednomodowy-OS2 z odpowiednią optyką obsługuje dystans 10 km, 40 km, 80 km lub więcej.
Nie ma uniwersalnej maksymalnej odległości kabla światłowodowego. Maksymalna wartość jest określana przez całe łącze, -, a nie sam kabel.
Rozważ dwa typowe scenariusze 10G. ATransceiver Cisco 10GBASE-SRprzez światłowód wielomodowy OM3 obsługuje do 300 m lub do 400 m przez OM4. Transceiver 10GBASE-LR przez standardowe światłowód jednomodowy-obsługuje 10 km. Ta sama prędkość, bardzo różny zasięg -, ponieważ rodzaj transiwera i światłowodu wspólnie definiują limit.
Co decyduje o odległości kabla światłowodowego?

Typ światłowodu:-jednomodowy a wielomodowy
Światłowód jednomodowy-ma mały rdzeń -, zwykle około 9 µm - i przenosi jeden główny mod propagacji. Ponieważ pozwala uniknąć dyspersji modowej, obsługuje większą przepustowość na dłuższych dystansach. TheStowarzyszenie Światłowodowe (FOA)wyjaśnia w swoich materiałach szkoleniowych, że włókno jedno-modowe nie jest podatne na dyspersję modową, która ogranicza zasięg światłowodu wielomodowego.

Światłowód wielomodowy ma większy rdzeń, zwykle 50/125 µm lub 62,5/125 µm. Umożliwia wiele ścieżek światła, co czyni go praktycznym i opłacalnym-w przypadku łączy o krótkim-zasięgu. Jednak te liczne tryby rozkładają się na odległość -, co jest zjawiskiem zwanym dyspersją modową -, co ogranicza zarówno przepustowość, jak i zasięg, szczególnie przy wyższych prędkościach. Aby uzyskać głębsze porównanie, zobacz naszeprzewodnik po światłowodach jedno-modowych i wielomodowych.
Szybkość transmisji danych i przepustowość
Wraz ze wzrostem prędkości obsługiwany dystans zwykle maleje. Łącze światłowodowe pracujące z szybkością 1G na dystansie 550 metrów OM3 może osiągnąć zasięg jedynie 300 metrów przy 10G i zaledwie 70–100 metrów przy 100G z optyką SR4. Zależność ta jest fundamentalna: nigdy nie wybieraj światłowodu wyłącznie na podstawie jego fizycznej długości, bez sprawdzenia docelowej szybkości transmisji danych.
W praktyce inżynier modernizujący sieć szkieletową kampusu z 10G do 100G często stwierdza, że istniejące ciągi OM3 o długości 200–300 metrów już się nie kwalifikują. Albo klasa światłowodu wymaga modernizacji, albo standard transiwera musi zostać zmieniony na opcję-jednomodową, taką jak 100GBASE-DR lub 100GBASE-LR.
Typ nadajnika i długość fali
Moduł optyczny często określa praktyczną odległość w większym stopniu niż sam kabel. Optyki SR (krótki-zasięg), LR (-duży zasięg), DR, FR, ER i ZR są zaprojektowane dla różnych zakresów zasięgu.
Na przykład transceiver 100GBASE-SR4 to rozwiązanie wielomodowe o krótkim-zasięgu, które obsługuje do 70 m przez OM3 i 100 m przez OM4 przy użyciuZłącza MPO. Moduł 100GBASE-LR przez światłowód jednomodowy-obsługuje 10 km. Optyka klasy ER i ZR rozciąga się odpowiednio na 40 km i 80 km. Arkusz danych transiwera jest zawsze wiarygodnym źródłem ocen odległości.
Utrata złącza, złącza i panelu krosowego
Każde złącze, adapter, złącze ipanel krosowydodaje tłumienie wtrąceniowe. Im dłuższy i bardziej złożony kanał, tym bardziej kumulują się te straty.
Krótkie łącze z wieloma panelami krosowymi może zawieść nawet wtedy, gdy długość kabla mieści się w nominalnej maksymalnej odległości. Tymczasem dłuższe łącze z czystymi złączami, spawami termojądrowymi-o niskich stratach i odpowiednimi testami może działać niezawodnie. WedługNorma ANSI/TIA-568.3budżet strat na złączach powinien wynosić do 0,75 dB na sparowaną parę, chociaż dobrze-fabryczne patchcordy mają zazwyczaj wartość znacznie poniżej 0,3 dB.
Budżet łącza i czułość odbiornika
Łącze światłowodowe działa tylko wtedy, gdy do odbiornika dociera wystarczająca moc optyczna. Budżet łącza to różnica pomiędzy mocą wyjściową nadajnika i minimalną czułością odbiornika. Uproszczona formuła:
Dostępny margines łącza=Budżet mocy transceivera − tłumienie światłowodu − straty na złączu − straty na spawie − margines bezpieczeństwa
W przypadku łącza 10GBASE-SR typowy budżet optyczny wynosi około 6,1 dB. Jeśli odcinek OM3 o długości 300-m wprowadza tłumienie włókna w przybliżeniu 1,05 dB (przy 3,5 dB/km) i masz dwie pary złączy, które dodają w sumie 0,6 dB plus 1 dB margines bezpieczeństwa, pozostały margines wynosi około 3,45 dB – to komfort. Dodaj jeszcze dwa panele krosowe (kolejne 0,6 dB każdy), a margines się zawęzi. Dlatego obliczenie budżetu łącza ma znaczenie, szczególnie w przypadku dłuższych lub bardziej złożonych serii.
Jakość montażu i promień zgięcia
Zła instalacja może skrócić praktyczną odległość dowolnego łącza światłowodowego. Ciasne zagięcia, brudne powierzchnie końcowe złączy, nadmierne napięcie podczas ciągnięcia, słabe łączenie i niedopasowane złącza – wszystko to zwiększa straty. Zawsze sprawdzaj i czyść złącza przed połączeniem, przestrzegaj wymagań producenta dotyczących minimalnego promienia zgięcia i przetestuj zainstalowane łącze za pomocą zestawu do testowania strat optycznych. Aby zapoznać się z najlepszymi praktykami dotyczącymi instalacji, zobacz naszeinstrukcja instalacji kabla światłowodowego.
Odległość światłowodu jednomodowego-
Światłowód jednomodowy to standardowy wybór w przypadku łączy-na duże odległości i-o dużej przepustowości. Obsługuje sieci telekomunikacyjne, wdrożenia FTTH, szkielety kampusów, pierścienie metra, połączenia między centrami danych i okablowanie szkieletowe przedsiębiorstw.
Dlaczego światłowód jednomodowy-obsługuje większe odległości
Światłowód jednomodowy przenosi jeden główny mod w swoim 9 µm rdzeniu, co całkowicie eliminuje dyspersję modową. Zwykle jest zoptymalizowany dla długości fal 1310 nm i 1550 nm. Przy 1310 nm włókno jednomodowe-OS2 ma znamionowe tłumienie około 0,35 dB/km, a przy 1550 nm spada do około 0,22 dB/km. Porównaj to z 3,5 dB/km światłowodu wielomodowego przy 850 nm - około dziesięciokrotnie większa strata na kilometr. Ta zasadnicza różnica w tłumieniu powoduje, że światłowód jednomodowy dominuje we wszystkich zastosowaniach wykraczających poza krótkie{{18}zasięgi.
Typowe przykłady odległości światłowodów jednomodowych

Poniższa tabela przedstawia typową-jednomodową optykę Ethernet i jej wspólny zasięg przez światłowód OS2. Liczby te opierają się na standardowych specyfikacjach transceiverów ze standardów IEEE 802.3 Ethernet i arkuszach danych dostawców.
| Aplikacja | Typowe włókno | Wspólny zasięg |
|---|---|---|
| 1000BASE-LX | Tryb pojedynczy-OS2 | 10 km |
| 10GBASE-LR | Tryb pojedynczy-OS2 | 10 km |
| 10GBASE-ER | Tryb pojedynczy-OS2 | 40 km |
| 100GBASE-DR | Tryb pojedynczy-OS2 | 500 m |
| 100GBASE-FR | Tryb pojedynczy-OS2 | 2 km |
| 100 GBASE-LR | Tryb pojedynczy-OS2 | 10 km |
| Optyka klasy 100G ER/ZR | Tryb pojedynczy-OS2 | 40–80 km |
| 400GBASE-DR4 | Tryb pojedynczy-OS2 | 500 m |
| 400GBASE-FR4 | Tryb pojedynczy-OS2 | 2 km |
Zawsze potwierdzaj dokładną odległość w arkuszu danych transiwera dla konkretnego zastosowania. Są to odniesienia do planowania, a nie gwarantowane limity dla każdej instalacji.
Czy światłowód jednomodowy-można używać na krótkich dystansach?
Tak. Wiele nowoczesnych centrów danych instaluje infrastrukturę jednomodową-nawet dla krótkich lub średnich łączy, aby uprościć przyszłe aktualizacje. Sieć szkieletowa jednomodowa- może migrować z 10G przez 100G do 400G poprzez zamianę transiwerów - bez konieczności ponownego okablowania.
Jednak w przypadku bardzo krótkich łączy-jednomodowych z optyką-o dużej mocy odbiornik może zostać przeciążony. Niektóre arkusze danych transceiverów podają minimalną długość łącza lub wymagają tłumika optycznego dla łączy krótszych niż określona odległość. Na przykład niektóre moduły 10GBASE-ER wymagają tłumika 5 dB dla łączy poniżej 20 km.
Odległość światłowodu wielomodowego
Światłowód wielomodowy jest szeroko stosowany w przypadku połączeń-o krótkim zasięgu w centrach danych, budynkach przedsiębiorstw, pomieszczeniach ze sprzętem i środowiskach kampusowych, gdzie biegi przebiegają w promieniu kilkuset metrów.
Dlaczego światłowód wielomodowy ma mniejszy-zasięg
Ponieważ światłowód wielomodowy umożliwia wiele ścieżek światła przez większy rdzeń o średnicy 50 µm, sygnały rozprzestrzeniają się na odległość. To rozproszenie modowe ogranicza zarówno szerokość pasma, jak i zasięg, a efekt pogarsza się przy wyższych prędkościach. TheGatunki włókien OM(od OM1 do OM5) reprezentują rosnące poziomy przepustowości modalnej, dlatego też światłowód wielomodowy wyższej-klasy obsługuje większe odległości przy większych szybkościach transmisji danych.
Przegląd OM1, OM2, OM3, OM4 i OM5
| Typ włókna | Rozmiar rdzenia | Typowy kolor kurtki | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|
| OM1 | 62.5/125 µm | Pomarańczowy | Starsze sieci wielomodowe (w dużej mierze wycofane) |
| OM2 | 50/125 µm | Pomarańczowy | Starsza wersja 1G i kilka krótkich łączy 10G |
| OM3 | 50/125 µm | Woda | 10G, łącza do centrum danych-o krótkim zasięgu 40G/100G |
| OM4 | 50/125 µm | Aqua lub fiolet (erika violet) | Wyższa-wydajność łączy do centrów danych, 10G/40G/100G |
| OM5 | 50/125 µm | Limonkowa zieleń | SWDM i wybrane szerokopasmowe aplikacje wielomodowe |
Światłowód OM3 ma szerokość pasma modalnego 2000 MHz·km przy 850 nm, podczas gdy OM4 osiąga 4700 MHz·km przy tej samej długości fali. Ta różnica w przepustowości bezpośrednio przekłada się na zasięg: przy 10G OM3 obsługuje 300 m, podczas gdy OM4 obsługuje 400 m. TIA ujednoliciła specyfikacje światłowodu OM4ANSI/TIA-568.3, orazPotwierdzono sojusz Ethernetodległość 10GbE wynosząca 400 metrów dla OM4, gdy IEEE włączyło ją do standardu 802.3.
Typowe przykłady odległości światłowodów wielomodowych

Porównanie odległości światłowodów wielomodowych OM3 i OM4 dla łączy 10G 40G i 100G
| Prędkość/typ optyki | OM3 | OM4 | Notatki |
|---|---|---|---|
| 10GBASE-SR | Do 300 m | Do 400 m | Dupleks LC, 850 nm, IEEE 802.3ae |
| 25GBASE-SR | Do 70 m | Do 100 m | Dupleks LC, 850 nm |
| 40GBASE-SR4 | Do 100 m | Do 150 m | Równolegle MPO/MTP, 850 nm |
| 40G BiDi | 100 m | 150 m | Duplex LC, zależy od transceivera |
| 100GBASE-SR4 | Do 70 m | Do 100 m | Równolegle MPO/MTP, 850 nm |
| 100G BiDi/SR1.2 | 70 m | 100 m | Niektóre moduły obsługują rozszerzony zasięg OM5 |
Odległości te zakładają czyste złącza, prawidłową instalację i standardowe budżety na straty łączy. W rzeczywistym zastosowaniu zanieczyszczenie złączy, dodatkowe punkty połączeń lub ciasne zagięcia mogą zmniejszyć odległość użytkową poniżej tych wartości nominalnych.
Czy OM5 zawsze idzie dalej niż OM4?
Nie koniecznie. OM5 został zaprojektowany do obsługi multipleksowania z podziałem krótkich fal (SWDM), zapewniając określoną szerokość pasma przy dodatkowych długościach fal powyżej 850 nm (w szczególności 883 nm i 953 nm). W standardowych zastosowaniach SR, które wykorzystują tylko 850 nm, OM5 może nie zapewniać znaczącej przewagi odległości w porównaniu z OM4. Korzyści z OM5 pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy transiwer jest zaprojektowany do wykorzystania możliwości SWDM -, na przykład niektórych modułów SWDM 100G i 400G, które zmniejszają liczbę włókien poprzez transmisję na wielu długościach fal.
Wykres odległości kabla światłowodowego według zastosowania
Poniższa tabela zawiera praktyczne informacje dotyczące planowania typowych scenariuszy wdrażania. Nie zastępuje to prawidłowego obliczenia budżetu łącza, ale pomaga zawęzić wybór odpowiedniego typu światłowodu i złącza dla każdej sytuacji.
| Scenariusz | Zalecane włókno | Wspólne złącze | Typowy zakres odległości |
|---|---|---|---|
| Serwer do zmiany, ta sama szafa | DAC, AOC, OM3/OM4 lub OS2 | Bezpośrednie podłączenie SFP/QSFP, LC | 1–7 m (DAC), do 30 m (AOC) |
| Łącze do rzędu lub pokoju centrum danych | OM3/OM4 lub OS2 | LClub MPO/MTP | 10–400 m |
| Szkielet korporacyjny 10G | OM3/OM4 lub OS2 | Dwustronny LC | 100 m do 10 km |
| Centrum danych o krótkim-zasięgu 40G/100G | OM3/OM4 z MPO/MTP lub dupleks BiDi | MPO/MTPlub LC | 70–150 m |
| Kręgosłup kampusu | Tryb pojedynczy-OS2 | LC | 1–10 km+ |
| Łącze telekomunikacyjne / FTTH / metro | Tryb pojedynczy-OS2 | SC, LC lub złącze hartowane | 10–80 km+ |
Odległość światłowodu jedno-modowego a wielomodowego: jak wybrać
Kiedy światłowód wielomodowy ma sens
Tryb wielomodowy to dobry wybór, gdy łącze znajduje się w centrum danych, budynku lub pomieszczeniu ze sprzętem, a odległość jest wystarczająco mała dla optyki SR. Jeżeli istniejąca infrastruktura to już OM3 lub OM4, a obecne wymagania dotyczące prędkości mieszczą się w granicach odległości wielomodowych, nie ma bezpośredniego powodu do jej wymiany. Transceivery wielomodowe (klasa SR) są zazwyczaj tańsze w przeliczeniu na port niż optyka jednomodowa-, a samo włókno kosztuje mniej w przeliczeniu na metr zakończenia.
Typowy scenariusz: centrum danych z przełącznikami-górnymi-w szafie podłączonymi do przełączników agregujących na końcu-rzędu-w odcinkach o długości 20–50 metrów. Światłowód OM4 z optyką 10G lub 25G SR radzi sobie z tym z łatwością, a koszt łącza jest znacznie niższy niż w przypadku alternatywy jednomodowej.
Kiedy światłowód jednomodowy-jest lepszym wyborem
Tryb jednomodowy- ma sens, gdy łącze przekracza zasięg wielomodowy, gdy potrzebny jestprzyszłościowy-szkieletw przypadku modernizacji sieci 100G lub 400G lub podczas budowy kampusu, metra, infrastruktury FTTH lub telekomunikacyjnej. Różnica w kosztach kabla pomiędzy jednomodowym-OS2 a wielomodowym OM4 jest niewielka, a ceny transceiverów jednomodowych znacznie spadły. W przypadku każdej nowej instalacji szkieletowej, w której okablowanie pozostanie na miejscu przez 10–15 lat, tryb pojedynczy-jest zwykle bezpieczniejszą inwestycją długoterminową.
Typowy schemat wdrażania: sieć kampusowa łącząca sześć budynków na dystansach od 500 m do 3 km. Kable magistralne OS2-jednomodowe zKable krosowe LCna każdym końcu zapewnij szkielet rozpoczynający się od 10G i mogący migrować do 100G lub 400G poprzez zamianę modułów - bez dotykania instalacji kablowej.
Dla centrów danych
OM3 i OM4 pozostają ustawieniami domyślnymi w przypadku łączy-o krótkim zasięgu, zwłaszcza z optyką SR. Jednak wiele nowych projektów-centrów danych o dużej gęstości wykorzystuje pojedynczy-tryb OS2 dla architektur typu grzbiet-liść, aby obsługiwać ścieżki migracji 400G. Zmiana jest szczególnie widoczna w środowiskach hiperskalowych, w których standardem stają się łącza 400GBASE-DR4 i 400GBASE-FR4 w połączeniu ze światłowodem jednomodowym.
Dla budynków korporacyjnych i sieci kampusowych
W obrębie jednego budynku OM3 lub OM4 mogą wystarczyć, jeśli trasy nie przekraczają 300 metrów, a sieć 10G spełnia obecne i-bliższe wymagania dotyczące prędkości. W przypadku-budowania-łączy lub szkieletów kampusów, pojedynczy-tryb OS2 jest zwykle bezpieczniejszym wyborem, ponieważ obsługuje dłuższe przebiegi i wyższe prędkości bez konieczności ponownego okablowania.
Dla telekomunikacji i FTTH
Światłowód jednomodowy-to jedyna praktyczna opcja dla sieci telekomunikacyjnych i FTTH. Zastosowania te wymagają niskiego tłumienia na dużych dystansach, wysokiej skalowalności i obsługi technologii takich jak GPON, XGS-PON i 50G-PON. Infrastruktura często korzystaSplittery PLCIskrzynki zaciskowe światłowodówobok jednomodowych-kabli miejskich.
Jak wybrać odpowiedni kabel światłowodowy dla swojej odległości
Krok 1: Zmierz rzeczywistą długość trasy
Nie mierz wyłącznie odległości-w linii prostej między dwoma urządzeniami. Uwzględnij prowadzenie kabli przez korytka, szafki, panele krosowe, gniazda ścienne, piony i pętle serwisowe. W wielu budynkach rzeczywista trasa kabli jest o 20–40% dłuższa niż długość-poziomu podłogi. Dodaj rozsądną marżę -, zwykle 10% - na przyszłe przekierowania i rezerwy na konserwację.
Krok 2: Potwierdź obecne i przyszłe wymagania dotyczące prędkości
Kabel obsługujący dziś sieć 10G może jutro nie obsługiwać sieci 100G w tej samej odległości. Zanim wybierzesz światłowód, zadaj trzy pytania: Jakiej prędkości potrzebuję teraz? Jakiej prędkości będę potrzebować za trzy do pięciu lat? Czy ta fabryka kabli zostanie ponownie wykorzystana do przyszłych modernizacji? Jeśli odpowiedź na trzecie pytanie brzmi „tak”, skłaniaj się ku jedno-trybowi OS2 lub przynajmniej OM4 w przypadku pracy wielomodowej.
Krok 3: Dopasuj standard transceivera
Sprawdź, czy Twój sprzęt wykorzystuje SR, LR, DR, FR, ER, ZR, BiDi, CWDM, PSM lub inny standard optyczny. Ten sam kabel światłowodowy obsługuje różne odległości z różnymi modułami. Na przykład przebieg 2 km w pojedynczym-trybie OS2 działa w przypadku 100GBASE-FR (znamionowo na 2 km), ale jest znacznie niższy od limitu 100GBASE-LR (10 km) - oba korzystają z OS2, ale transceiver określa praktyczny zasięg i koszt.
Krok 4: Oblicz budżet łącza

Dodaj wszystkie oczekiwane straty w kanale:
Tłumienie światłowodu: około 3,5 dB/km dla trybu wielomodowego przy 850 nm lub 0,35 dB/km dla trybu pojedynczego- przy 1310 nm. Tłumienie złącza: zazwyczaj 0,2–0,5 dB na parę połączonąZłącza LC lub SC. Tłumienie spawu: zazwyczaj 0,1 dB lub mniej dla dobrego spawu. Utrata panelu krosowego i adaptera: każdy dodatkowy punkt połączenia zwiększa stratę. Inżynierski margines bezpieczeństwa: zwykle 1–3 dB w zależności od zastosowania.
Następnie porównaj całkowite straty z określonym budżetem optycznym transiwera. Jeśli margines jest niewielki, zmniejsz liczbę złączy, zmodernizuj klasę światłowodu lub wybierz transceiver o większym budżecie mocy.
Krok 5: Opuść margines
Nie projektuj bezpośrednio w maksymalnej odległości. Powierzchnie końcowe złączy ulegają degradacji w wyniku powtarzających się cykli łączenia, gromadzi się kurz, a przyszłe łatanie może spowodować dodanie nowych punktów połączeń. Łącze, które przechodzi rozruch z marginesem 0,5 dB, jest łączem oczekującym na awarię po następnym oknie konserwacyjnym. Staraj się zapewnić co najmniej 2–3 dB zapasu mocy na krytycznych łączach szkieletowych.
Typowe błędy przy planowaniu odległości kabla światłowodowego

Wybór włókna tylko według koloru kurtki
Kolor kurtki jest pomocny w szybkiej identyfikacji - aqua zwykle oznacza OM3 lub OM4, żółty zwykle oznacza OS2, limonkowy zwykle oznacza OM5. Ale „zwykle” nie znaczy „zawsze”. Niektórzy producenci stosują-niestandardowe kolory, a starsze kable mogą nie być zgodne z obecnymi konwencjami. Zawsze sprawdzaj wydrukowaną wartość znamionową kabla, oznaczenie typu włókna i dokumentację testową przed przyjęciem klasy włókna na podstawie koloru.
Ignorowanie utraty złącza i panelu krosowego
Łącze z sześcioma parami dopasowanych złączy może przekroczyć budżet strat nawet w przypadku kabla o długości 50-metrów. Każdy dodatkowy-połączenie krzyżowe lub panel krosowy zwiększa straty. W środowiskach o dużej gęstości, w których znajduje się wiele paneli połączeniowych pomiędzy portem przełącznika a urządzeniem końcowym, straty te szybko się kumulują. Zaplanuj liczbę punktów połączeń w czasie projektowania, a nie po instalacji.
Traktowanie maksymalnej odległości jako zalecanej odległości
Dane dotyczące maksymalnych odległości z arkuszy danych transiwera zakładają czyste złącza, brak dodatkowych spawów, włókno-fabrycznej jakości i określone warunki środowiskowe. Prawdziwe instalacje rzadko odpowiadają tym założeniom. Zawsze traktuj podane maksimum jako górną granicę, a nie cel projektowy.
Mieszanie niezgodnych złączy lub polaryzacji
Linki MPO/MTPwymagają prawidłowej polaryzacji, liczby włókien i rodzaju złącza. Fizycznie połączone łącze może nadal nie działać lub wykazywać wysoki poziom błędów bitowych, jeśli polaryzacja jest niewłaściwa. Standard TIA-568.3 definiuje metody wielu polaryzacji (typ A, typ B, typ C i nowsze warianty typu U), a nieprawidłowe ich zmieszanie jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii równoległych łączy optycznych 40G i 100G.
Zapominając o przyszłych ulepszeniach prędkości
Jeśli instalujesz okablowanie szkieletowe, które będzie działać przez dekadę, pomyśl nie tylko o bieżącej szybkości przełączania. Przeciąganie nowych włókien istniejącymi ścieżkami jest kosztowne i destrukcyjne. Wybór OM4 zamiast OM3 lub OS2 zamiast wielomodowego kosztuje minimalnie więcej podczas instalacji, ale może zaoszczędzić znaczne koszty późniejszego ponownego okablowania. Wiele organizacji, które zainstalowały OM3 dla 10G, stoi obecnie w obliczu kosztownych modernizacji w związku z przejściem na 100G, gdzie zasięg OM3 spada do zaledwie 70 metrów przy optyce SR4.
Często zadawane pytania dotyczące odległości kabla światłowodowego
P: Jak daleko można poprowadzić kabel światłowodowy-jednomodowy?
Odp.: Światłowód jednomodowy-obsługuje wszystko, od krótkich łączy po odległości przekraczające 80 km, w zależności od transceivera. Typowe zasięgi sieci Ethernet obejmują 10 km (klasa LR), 40 km (klasa ER) i 80 km (klasa ZR). Dzięki wzmacniaczom optycznym światłowód jedno-modowy może rozciągać się na setki kilometrów w telekomunikacyjnych zastosowaniach szkieletowych.
P: Jak daleko może przebiegać wielomodowy kabel światłowodowy?
Odp.: Światłowód wielomodowy zazwyczaj pokrywa zasięg od kilkudziesięciu do kilkuset metrów, w zależności od klasy i szybkości światłowodu. Przy 10G OM3 osiąga 300 m, a OM4 osiąga 400 m. Przy 100G z optyką SR4 odległości spadają do 70 m (OM3) lub 100 m (OM4). Starsze aplikacje 1G mogą działać dalej - do 550 m na OM3 -, ponieważ niższa szybkość transmisji danych jest mniej wrażliwa na dyspersję modową.
P: Jaka jest maksymalna odległość dla światłowodu 10G?
Odp.: W przypadku łączy wielomodowych 10G SR OM3 obsługuje odległość do 300 m, a OM4 do 400 m zgodnie ze standardem IEEE 802.3ae. W przypadku łączy jedno-10G LR standardowy zasięg. 10GBASE-ER wynosi 10 km, a 10GBASE-ZR (określony przez dostawcę-a nie zgodny ze standardem IEEE-) może osiągnąć 80 km przy odpowiedniej optyce.
P: Czy OM4 jest lepszy niż OM3 na odległość?
O: Tak. OM4 generalnie obsługuje większy zasięg wielomodowy niż OM3 ze względu na większą szerokość pasma modalnego (4700 MHz·km w porównaniu z 2000 MHz·km przy 850 nm). Przy 10G różnica wynosi 300 m vs 400 m. Przy 40G SR4 jest to 100 m w porównaniu do 150 m. Aby uzyskać szczegółowe porównanie, zobacz nasze porównanie OM3 vs OM4.
P: Czy mogę podłączyć światłowód jedno-modowy bezpośrednio do światłowodu wielomodowego?
Odpowiedź: Nie jest to zalecane i w większości przypadków nie będzie działać niezawodnie. Światłowód jednomodowy ma rdzeń o średnicy 9 µm, natomiast włókno wielomodowe ma rdzeń o średnicy 50 µm lub 62,5 µm. Sprzęganie światła z większego rdzenia do mniejszego powoduje poważne straty sygnału, a niedopasowanie apertury numerycznej powoduje dodatkowe problemy. Używaj od końca do końca odpowiedniego typu światłowodu i używaj konwerterów mediów lub kabli krosowych-kondycjonujących tryb tylko wtedy, gdy jest to specjalnie zalecane przez dostawcę transceivera.
P: Czy dłuższy kabel światłowodowy zawsze oznacza większą utratę sygnału?
Odp.: Tak, tłumienie światłowodu wzrasta liniowo wraz z odległością. Jednak odległość to tylko jeden ze składników całkowitej utraty kanału. Złącza, spawy, zagięcia i panele krosowe często powodują większe straty na punkt niż kilkaset metrów światłowodu. Łącze o długości 100 metrów z czterema parami złączy może charakteryzować się większymi stratami całkowitymi niż łącze o długości 500 metrów z tylko dwoma złączami i czystym złączem.
P: Jakie włókno wybrać dla 100G?
Odp.: W przypadku łączy-100G o krótkim zasięgu poniżej 100 metrów dobrze sprawdza się tryb wielomodowy OM3 lub OM4 z optyką SR4 lub BiDi. Na dystansie 500 m użyj pojedynczego-trybu 100GBASE-DR przez OS2. Na 2 km, 100GBASE-FR. Na 10 km: 100GBASE-LR. W przypadku odległości 40 km lub większej wymagana jest optyka klasy ER lub ZR w trybie pojedynczym-OS2.
P: Jak obliczyć budżet łącza światłowodowego?
O: Zacznij od określonego budżetu mocy transiwera (wyjście nadajnika minus minimalna czułość odbiornika). Następnie odejmij: tłumienie światłowodu (długość × współczynnik tłumienia), straty na złączu (liczba połączonych par × straty na parę), straty na splocie i margines bezpieczeństwa. Jeśli wynik będzie pozytywny, link powinien działać. Jeśli jest bliski zeru lub ujemny, należy zredukować straty lub wybrać transceiver o większym budżecie mocy.
P: Co się stanie, jeśli łącze światłowodowe przekroczy odległość znamionową transceivera?
Odp.: Łącze może doświadczać zwiększonej stopy błędów bitowych, przerywanej łączności lub całkowitej awarii. Nawet jeśli początkowo wydaje się, że łącze działa, może brakować mu wystarczającego marginesu, aby poradzić sobie ze starzeniem się złącza, zmianami temperatury lub dodatkowymi łatkami. Praca poza dystansem znamionowym unieważnia gwarancję wydajności transiwera i jest ogólnie uważana za konfigurację nieobsługiwaną.
P: Czy OM5 jest tego wart w przypadku okablowania centrum danych?
O: OM5 warto rozważyć, jeśli planujesz wdrożyć transceivery oparte na SWDM-, które wykorzystują wiele długości fal w celu zwiększenia przepustowości światłowodu wielomodowego. W standardowych zastosowaniach SR przy 850 nm OM5 nie zapewnia znaczącej przewagi odległości w porównaniu z OM4. Decyzja zależy od tego, czy konkretny plan działania dotyczący transiwera obejmuje moduły SWDM.
Wniosek
Odległość kabla światłowodowego zależy od typu światłowodu pełnego łącza -, standardu transiwera, szybkości transmisji danych, liczby złączy i całkowitej utraty kanału – wszystko to ma znaczenie. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „jak daleko może przebiegać światłowód” bez znajomości tych zmiennych.
W przypadku krótkich centrów danych lub łączy budowlanych wielomodowy światłowód OM3 i OM4 w połączeniu z optyką klasy SR-jest praktyczny i-opłacalny. W przypadku szkieletowych sieci kampusowych, telekomunikacji, FTTH i wszelkich wdrożeń, w których spodziewane jest przyszłe zwiększenie szybkości, lepszym-terminowym wyborem będzie jednomodowy światłowód OS2.
Przed zakupemkable światłowodowe, kable miejskie lub transceivery, potwierdź rzeczywistą odległość trasy, wymaganą prędkość, standard transceivera, typ złącza i klasę włókna. Następnie oblicz budżet łącza. To właśnie ten proces, - a nie żadna pojedyncza specyfikacja -, gwarantuje stabilną sieć,- gotową do aktualizacji.






